MANUBA kolekcja GDD

wystawa

MANUBA kolekcja GDD

godziny otwarcia

3–11 lipca

miejsce

Muzeum Miasta Gdyni
Zawiszy Czarnego 1

wstęp

dostępne dla wszystkich

O wystawie:

Manuba kolekcja GDD to limitowana seria przedmiotów zaprojektowanych i wyprodukowanych specjalnie na festiwal Gdynia Design Days. To już szósta edycja projektu. Edycje I-III były kontynuacją tematu "Rzemiosło odzyskane" i opierały się na współpracy projektantów z lokalnymi rzemieślnikami. Od dwóch edycji do projektów i produkcji zostały wykorzystane pracownie znajdujące się na terenie PPNT Gdynia.

MANUBA jest jedną z możliwych odpowiedzi na to, jak ze świadomością rosnącej nadprodukcji nadal wykonywać zawód projektanta. Projekty powstałe w ramach tegorocznej edycji nawiązują do głównego hasła festiwalu – Solidarni.

Kolekcja koncentruje się wokół stołu, jako miejsca spotkań i rozmów. Przez panującą od ponad roku pandemię więcej czasu spędzamy w swoich domach, a co za tym idzie – coraz więcej osób zaczęło przykładać uwagę do tego, jak mieszka. Wnętrza nabierają indywidualnego charakteru, zamieniają się w przyjazną przestrzeń do życia, a gotowanie i biesiadowanie z najbliższymi staje się ważną częścią dnia. Tegoroczna kolekcja MANUBA odpowiada na festiwalowe hasło także na drugiej płaszczyźnie, którą jest ponadczasowość i międzypokoleniowe doświadczenie. Projekty odwołują się do tradycyjnego wzornictwa, przedmiotów, które doskonale znamy z kredensów naszych babć i dziadków.

Efektem pracy projektantek oraz kuratorki jest limitowana kolekcja trzech produktów. Każdy z nich został wykonany w 50 egzemplarzach na podstawie ręcznej produkcji, tradycyjnej techniki i naturalnych materiałów.

Wszystkie produkty będzie można kupić online w sklepie MANUBY, który powstanie specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu Gdynia Design Days.

MANUBA kolekcja GDD, jest krótką serią produktów, która co roku poszerza się o nowe elementy wykonane specjalnie na potrzeby festiwalu. Kuratorką tegorocznej edycji jest Agata Nowak.

kuratorka

Agata Nowak

Agata Nowak

Działa na pograniczu projektowania produktów, mebli i przestrzeni wystawienniczych. Ma na swoim koncie zarówno produkty masowe, jak i ceramikę wykonywaną własnoręcznie w krótkich seriach. Dotychczas jej projekty wdrożyły: duńska marka WOUD oraz polskie firmy Borcas i LOFT Decora. Pracuje też jako kuratorka designu. W 2020 roku odpowiadała za kolekcję MANUBA dla Gdynia Design D...

Pełne bio