Głowa to podstawa

wystawa

Głowa to podstawa

godziny otwarcia

3–11 lipca

miejsce

Bulwar Nadmorski Gdynia

wstęp

dostępne dla wszystkich

O wystawie:

Najwyższa pora, żeby zadbać o nasze zdrowie psychiczne.

Zdrowie psychiczne to nadal temat tabu. Wstydzimy się o nim mówić, a co za tym idzie – sięgać po pomoc. Większości wydaje się, że to nigdy nie będzie ich dotyczyć. Tymczasem okazuje się, że jedna czwarta Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Najczęściej spotykanym schorzeniem tego typu jest depresja. Z badań WHO wynika, że zmaga się z nią ponad 320 milionów ludzi na świecie. To nie wszystko. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat stanie się jednym z dominujących problemów zdrowotnych. Nasze ogólne samopoczucie uległo znacznemu pogorszeniu podczas pandemii COVID-19, a badania pokazują, że po jej zakończeniu, więcej osób niż wcześniej będzie potrzebować wsparcia psychicznego. Utraciliśmy kontrolę, pojawiło się dużo niepewności, przez co zwiększył się poziom lęku. Już teraz dostrzegamy ten problem wśród nastolatków, u których o 44% wzrósł poziom objawów depresji.

Nie można mówić o zdrowiu pomijając zdrowie psychiczne, które jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego wystawa „Głowa to podstawa” prezentuje sposoby na zadbanie o naszą równowagę na co dzień. Można na niej zobaczyć także projekty, które wspomagają prowadzenie terapii i dowiedzieć się, jakie są współczesne rozwiązania usprawniające otrzymanie wsparcia psychicznego. Najwyższa pora, żeby zadbać o nasze głowy. Po pandemicznych przeżyciach postarajmy się być bardziej solidarni, mieć w sobie więcej empatii i zrozumienia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, ponieważ wielu z nas ich aktualnie doświadcza.

kuratorka

Agata Nowak

Agata Nowak

Działa na pograniczu projektowania produktów, mebli i przestrzeni wystawienniczych. Ma na swoim koncie zarówno produkty masowe, jak i ceramikę wykonywaną własnoręcznie w krótkich seriach. Dotychczas jej projekty wdrożyły: duńska marka WOUD oraz polskie firmy Borcas i LOFT Decora. Pracuje też jako kuratorka designu. W 2020 roku odpowiadała za kolekcję MANUBA dla Gdynia Design D...

Pełne bio

Wydarzenia w ramach wystawy: