Miasto - element solidarnego świata?

wykład online

Miasto – element solidarnego świata?

data

5 lipca 2021, godz. 16:00

miejsce

scena GDD

wstęp

dostępne dla zalogowanych użytkowników

Rozmawiając o mieście, często sięgamy po statystyki. W XXI wieku dotarliśmy do momentu, w którym połowa ludzi na świecie mieszka w miastach. Szacuje się, że wkrótce wynik ten osiągnie 80%. Wydaje się jednak, że liczby kierują refleksje o mieście na niewłaściwe tory. Kolejną pułapkę stanowi terminologia.

Definicja miasta jest niezwykle pojemna. To zarówno milionowe metropolie, jak i małe miasteczka. Kłopotliwe jest także wyznaczanie granic miast. Bywa, że w obszary miejskie wpisane są tereny o wiejskim charakterze. Jedno jest pewne – miasta są lokomotywami rozwoju. Ale pociąg pozbawiony wagonów nie ma sensu, tak samo jak rozwój miast nie powiedzie się bez uwzględnienia potrzeb terenów pozamiejskich i wiejskich. Jak podkreśliła Elisa Ferreira – Komisarzyni Europejska do Spraw Spójności i Reform – podczas pierwszej konferencji Nowego Europejskiego Bauhausu, projekt ten nie może być elitarny, gdyż dla jego powszechnej akceptacji potrzebne jest uwzględnienie punktu widzenia ludzi z różnych miejsc świata i różnych warstw społecznych.

 

Wydarzenie wpisuje się w założenia inicjatywy New European Bauhaus.

 

Materiały:

prowadzący

Hubert Trammer

Hubert Trammer

Architekt. Uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Buahausu. Współpracownik Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Sędzia konkursów architektonicznych.Ekspert nominujący do edycji 2015, 2019 i 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Współlaureat ...

Pełne bio