15 lipca 2021
Tak było – podsumowanie GDD2021
Za nami czternasta edycja festiwalu o projektowaniu i pierwsza, ale na pewno nie ostatnia, o współodpowiedzialności.
Jaka była tegoroczna edycja GDD? Na pewno inna niż wszystkie poprzednie. Ale zacznijmy od liczb – 60 wydarzeń w programie, 15 wystaw, 9 dni, 0 gadżetów. Setki uczestników online i offline, kilkudziesięciu zaangażowanych ekspertów i stale powiększający się zespół festiwalowy składający się z koordynatorów, producentów, nagłośnieniowców, realizatorów, tłumaczy, pracowników merytorycznych i technicznych, stażystów, a nawet makijażystek.
Po raz pierwszy zrealizowaliśmy festiwal w formule hybrydowej, łącząc stacjonarne wystawy z wydarzeniami transmitowanymi na żywo. Zbudowaliśmy profesjonalne studio GDD, w którym gościliśmy prelegentów z Polski i zagranicy. Uczestnicy łączyli się z nami z przeróżnych miejsc na świecie. Aktywnie brali udział w wydarzeniach, włączając się w dyskusje na czacie. A to wszystko za pośrednictwem konta Moje GDD na nowej wersji naszej strony, teraz bardziej dostępnej niż kiedykolwiek. Niech żyje internet!
Tymczasem w Gdyni uczestnicy oglądali wystawy ulokowane w instytucjach partnerskich na terenie śródmieścia. Umieszczenie ekspozycji w witrynach, kontenerach i na świeżym powietrzu pozwoliło na zachowanie dystansu bez ograniczania interakcji społecznych. Mieliśmy okazję poznać miasto na nowo w bezpiecznych warunkach, podążając trasami wyznaczonymi przez punkty na mapie festiwalowej. Tak odnaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, w której troska o wspólne dobro jest priorytetem.
GDD2021 to także kolejna edycja Design talks Business Summit realizowana we współpracy z Change Pilots. Rozmawialiśmy o aktywiźmie i etyce w biznesie, gospodarce obiegu zamkniętego, ekonomii cyrkularnej i możliwych scenariuszach przyszłości. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że tworzymy społeczność, w której te tematy są ważne. To wspaniałe!
Ta edycja skłoniła nas do podjęcia wielu decyzji, które początkowo wydały się radykalne, a dziś jesteśmy przekonani, że były słuszne. Zrezygnowaliśmy całkowicie z produkcji gadżetów i znacznie ograniczyliśmy druki. Nie wyprodukowaliśmy papierowych zaproszeń ani programów. Wybraliśmy rozważnie lokalizacje reklam w przestrzeni miejskiej, a plakaty wydrukowaliśmy na papierach ekologicznych z wykorzystaniem farb wodnych. Wszystkie wystawy zostały zbudowane z materiałów nadających się do recyklingu i elementów, które można wykorzystać ponownie. Zrobiliśmy krok do przodu z myślą o przyszłości i nie wycofamy się z tego w kolejnych latach.
Dziękujemy za kolejną wspaniałą edycję Gdynia Design Days. Przez te 9 dni byliśmy naprawdę solidarni i niech tak pozostanie na zawsze.
Kolejna edycja w lipcu 2022, ale bądźcie z nami cały rok. Śledźcie nasze social media i subskrybujcie newsletter. Obiecujemy publikować tylko wartościowe materiały. Internet jest pełen ładnych obrazków, a my dodamy od siebie tylko mądre treści. To nasz wkład w zmianę świata na lepsze.